Kraków
ocena: 0+x
edytuj

Tytułem wstępu czyliż Krakowa wyiątkowość.
Kraków w hierarchii miast Polski, a nawet i Europy zajmował, zajmuje i będzie zawsze zajmować specjalne miejsce. Miasto owe było przez prawie sześć wieków stolicą Polski, a umiejscowione zostało w kolebce szlachty - Małopolsce, tuż u brzegów Wisły - królowej polskich rzek. Kraków - metropolię handlu międzynarodowego przecina największy szlak handlowy łączący wschód z zachodem: to jest prowadzący od Morza Czarnego przez Lwów, Wrocław, aż do wszystkich innych dalszych zachodnich krajów. Kupcy sprzedają tu swe płody naturalne i wyrobione, a bogate domy kupców cudzoziemskich znajdują się w każdej części miasta, jednakże i nie tylko oni tu handlują są tu: i chłopi małorolni i kmiecie, a bywają też i partacze z okolicznych wsi. Niemasz towaru w Krakowie, którego nie najdziesz: kupisz tu i igłę i i stóg siana, śliwę i zamorskie frukta.
Samo miasto zaś swą historią sięga jeszcze pogańskich czasów, kiedy to żyli tu jeszcze Słowianie, już ówcześni geografowie wspominają w opisach swych podróży o grodzie Kraka, w tysięcznym roku powstało biskupstwo krakowskie, zaś trzydzieści osiem lat później Kraków został już stolicą Polski. W tysiąc dwieście pięćdziesiątym siódmym roku Bolesław Wstydliwy nadał lokację miastu, kilkadziesiąt lat później powstały mury miejskie i miasto w miarę upływającego czasu poczęło sie intensywnie rozwijać.
Początkiem XVII wieku liczy około trzydziestu tysięcy mieszkańców, zaś całe miasto obejść można w godzinę.
Odwiecznie Kraków na swym małowielkim obszarze gromadził, chronił swych mieszkańców z
różnym powodzeniem przed wieloma oblężeniami i najazdami, zarazami, epidemiami, potężnymi powodziami i suchościami, pożarami, głodami, a nawet i trzęsieniami ziemi. Kraków nadal stanowi sporą twierdzę naprzeciw bisurmanom i inszym najeźdźcom, choć zdarzało się w jego historii iż padał pod naporem liczniejszych i silniejszych wrogów - to zawsze powstawał jako feniks z popiołów, by na nowo gromadzić w swych gospodach i zajazdach gości z różnych stron świata.
Tak też od wieków; i bogaci i szlachta i mieszczanie i cudzoziemcy przysyłali tu swych synów, spragnionych nie tylko sławy, pieniędzy, przygód, acz i możliwości pobierania nauk. Kraków wiecznie wrzał bujnym życiem stolicy wielkiego królestwa - bo tylko tu można było wyuczyć się którejś z nauk, nabrać ogłady, stracić bądź zyskać dobytek.
Położenie rezydencji królewskiej - Wawelu w Krakowie sprawia iż do miasta przybywają posłowie nawet z najbardziej orientalnych krain świata. Wawel wznosi się na skalistym wapiennym wzgórzu i do początków XVII wieku jest siedzibą władców polskich, tam znajduje się zamek królewski, wspaniała katedra otoczona murami i licznymi basztami. Dobra zgromadzone w skarbcach są nie do ocenienia, zaś nie da się
naleźć tam miejsca, by nie zadumać się nad cudownościami sztuki kamieniarskiej, malarskiej, złotniczej czy każdej inszej.
Kraków nie od parady też zwie się drugim Rzymem, a to do ilości świątyń ile tu wzniesiono i ile się tu wznosi. Wiele z nich strawiły pożary i inne klęski większość jednak z nich pozostało, lub pobudowano na ich miejsce nowe - a wszystkie są klejnotami całej Polski. Słynny kościół Panny Marii, Dominikanów, Franciszkanów, Jezuitów to tylko niektóre z wielu, podobnież możnaby wymieniać liczbę klasztorów. Mimo, iż do Krakowa nie zjeżdżają pielgrzymki, tak jak ma to miejsce w Świętej Lipce czy Częstochowie to wszyscy bywający w Krakowie zaglądają do jednego z przybytków bożych, choćby po to by ujrzeć cuda sztuki jakie w nich można znaleźć.
Jednakże dopiero Alma Mater czyli Akademia Krakowska stanowi iż Kraków jest tak znan w szerokim świecie. Ona to sprawia iż tylu tu cudzoziemców, tylu uczonych, tyle mądrości, nauki i sztuki w tym mieście. Pierworodni zamożnych mogą tu pobrać nauk i sztuk umożliwiające im pełnienie ważnych funkcji czy to politycznych, czy to kościelnych, abo i rozwydrzyć się w scholarskiej kompanii.
Dlatego też kto był już wszedzie i widział już wszystko na sam ostatek winien udać się do Krakowa, tam gdzie Vistula najczystsza, obyczajem nie zaś wodą.

(Magnes: dobra, nie czekając na odpowiedź wrzuciłem spis literek do _stopka, będzie to dodawane do każdej strony w kategorii, napisz gdyby to było źle)


Spis alfabetyczny: A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V X Z Ź Ż

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 License.