Kość: podręcznik

Poniższy tekst to treść podręcznika do mechaniki Kość. Jeśli szukasz wyłącznie informacji na temat tejże mechaniki zajrzuj tu: Kość.

wstęp

Gry RPG (od ang. Role Playing Games - tłumacz. dosł. gra w odgrywanie ról) to rodzaj zabawy w której gracze wcielają się w fikcyjne postaci i oddziaływają z fikcyjnym światem tworzonym przez tzw. Mistrza Gry(MG). MG odgrywa również postaci nie będące postaciami graczy. Cele RPGów są różne - od dobrej zabawy przy chipsach, poprzez emocjonującą walkę i tworzenie ciekawej historii, po wgłębianie się
w psychikę postaci.
1.Tworzenie Postaci
Aby zagrać w jakąkolwiek grę RPG musimy mieć postać. Jest ona podstawowym elementem RPGów, a ten rozdział jest poświęcony jej tworzeniu

terminologia

Współczynnik - jest to coś co opisuje postać, oraz ma wartość liczbową.
Atrybut - jest to Współczynnik który posiada każda postać.
Umiejętności - jest to Współczynnik opisujący jak postać jest dobra w wykonywaniu jakiej czynności.
Cecha - jest to słowne określenie tego jaka jest postać.

Atrybuty
W Kości mamy trzy Atrybuty (MG może zmieniać ich listę) które opisują postać w sposób prosty i sprawny:
Ciało - jest to atrybut określający ogólną budowę fizyczną postaci: siłę, zręczność,
refleks, wytrzymałość itd.
Umysł - jest to atrybut określający ogólną sprawność umysłu postaci.
Duch - jest to atrybut określający ogólne uduchowienie - siłę wiary, jak i woli,
skłonność do refleksji.

Umiejętności
Mogę tu jedynie podać przykładową listę Umiejętności(zakładam grę w realiach ála
Francja czasów Ludwika XIV zwanego Słońce):
Szermierka
Walka na noże
Bitka
Sporządzanie trucizn
Znajomość etykiety
Znawstwo sztuki
Proste akrobacje(coś w stylu płaszcza i szpady)

Cechy
Tu już raczej listy podać się nie da - MG decyduje jakie mają być Cechy postaci, ale o kryteriach jakimi się posługuje - w następnym rozdziale.

Jak sklecić z tego postać?
Na początku gracz opisuje MG swój pomysł na postać - może to być honorowy rycerz w stylu słynnego Rolanda, drobny rzezimieszek szukający łatwego(i nie koniecznie uczciwego zysku), albo najemnik-były Space Marines. Potem MG podaje graczowi ile dostaje tzw. Punktów Kreacji (PK). Za punkty kreacji może zwiększać wartości współczynników. Zużycie 1 PK daje +1 Współczynnika. Atrybut może mieć poziom od 1 do 6, a Umiejętność od 0(gdy postać jej nie posiada) do 6. Następnie MG na podstawie opisu postaci dokonanego przez gracza ustala Cechy i daje jej odpowiedni Ekwipunek.

Testy
Testy to integralna część RPG, sprawdza się za pomocą nich czy powiodły się czynności które nie mogą się powieść/nie udać automatycznie. Warto tu wspomnieć o ważnym elemencie testów w tej mechanice - "scene resolution". Wiele RPGów rozstrzyga każdą czynność osobno(tzw. "task resolution"), ale w tej mechanice robi się to hurtem(np. zamiast osobnych testów na każde pchnięcie/cięcie - pojedynczy test na pojedynek szermierczy).

Ale jak się te testy wykonuje? Otóż na samym początku trzeba ustalić czy testujemy Umiejętność czy Atrybut. Zazwyczaj testuje się Umiejętność, ale jeśli postać jej nie posiada to wykonujemy test odpowiadającego jej Atrybutu -1 (ale gdy nie istnieje Umiejętność odpowiednia dla danej czynności to testuje się Atrybut bez "obniżki"). Następnie MG ustala Poziom Trudności (PT). Gracz rzuca 1k6(jedną kością sześcienną). Jeśli wypada 1 - wynik testu to wartość testowanego Współczynnika -1, jeśli 2,
3, 4 lub 5 jest to po prostu wartość Współczynnika, a jeśli 6 jest to wartość Współczynnika +1. Aby czynność powiodła się wynik testu musi przekroczyć PT, jeśli jest mniejszy - następuje porażka. W sytuacji gdy wynik testu i PT są równe następuje Częściowy Sukces (np. Udaje Ci się wspiąć na skałę, ale nadwyrężasz sobie nadgarstek).

Modyfikatory
Jeśli są jakieś czynniki które mogą pomóc/utrudnić graczowi wykonanie czynności to MG modyfikuje PT dodając/odejmując od niego pewne wartości - Modyfikatory. Modyfikattorem jest np. niesprzyjający wiatr przy strzale z łuku. Mogą też wynikać z Cech, np. jeśli ktoś jest dryblasem jakich mało to trudniej będzie mu zniknąć w tłumie ludzi. Im więcej modyfikatorów tym większy realizm - ale z drógiej strony nie wolno przesadzać.

Testy przeciwstawne
Wykonuje się je wtedy gdy postać gracza konfrontuje się z inną postacią, np. siłuje na rękę, gra w szachy, ściga konno itd. Nie ma tu PT - wygrywa ten kto ma większy wynik. Nieco inaczej ma się prawa z Modyfikatorami - dodaje się je do wyniku gracza któremu pomagają, a jeśli nie pomagają żadnemu - odejmuje się je od wyników obu graczy.

Podziękowania
Dla ekipy forum autorskie.fora.pl za to, że są.
Dla Zuhara twórcy serwisu Aleja Fantasy, za to, że na Alei jest masa przydatnych tekstów(i jeden zabawny).
Dla ja-prozaca za stworzenie autorski NRM! wykorzystującej 3S - moje pierwsze spotkanie z "conflict resolution".

informacje

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 License.