Entice RPG
ocena: 0+x
edytuj

Entice RPG

"Wszystko to rozbija się o jedno: ludzki umysł jest zbyt ograniczony by pojąć swoją bezsensowność, by zrozumieć, że życie prowadzi do śmierci i tylko do niej, a jako takie nie daje nic. Ludzkie życie jest wysepką zawieszoną pośród oceanu nicości, dryfującą bez większego sensu, jednak zawsze z tym samym skutkiem."

Ktoś, kiedyś, nieważne

0. Przedmowa (krótka, acz treściwa)

W zasadzie system jest tak trudno w jakikolwiek sposób zaklasyfikować, że długo głowiłem się nad jego definicją. Niemniej jednak w końcu postanowiłem w zwięzły i zrozumiały sposób odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań, jak: Co my w ogóle robimy, oraz Co to w ogóle jest? Niniejszy artykulik ma wam to przybliżyć.

1. Wstęp właściwy

Entice RPG powstało gdzieś na wiosnę 2006 roku, jako mutacja wcześniejszego systemu – Starcraft RPG. Zainspirowani twórczością firmy Blizzard postanowiliśmy przenieść te niesamowite realia na grunt fabularny i rozegrać kilka sesji – ot, dla własnej satysfakcji. Okazało się, że projekt ma potencjał i zgłosiło się kilku chętnych do pomocy. Były to czasy, gdy Valkiria nie podupadła tak jeszcze i miała pieczę nad równoległym systemem SCRPG autorstwa Cravena – prawie już na ukończeniu. Po dwóch miesiącach daliśmy spokój i zajęliśmy się czymś lepszym – Entice RPG.

2. Ale co to jest to Entice?

Odpowiedź nie jest prosta – stąd ten przydługawy wstęp. Z angielskiego entice oznacza pokusę – i w zasadzie od wyszukania przeze mnie słowa w słowniku się zaczęło. Przeglądając słownik angielsko-polski natrafiłem na słówko. I tak, od zwykłego słowa zaczęła się wielka przygoda – tworzenie systemu RPG. Jeszcze w SCRPG istniało PSI – energia psychokinetyczna, która pozwalała na coś w stylu czarowania – dodatkowo upiększając rozgrywkę. Postanowiliśmy przenieść PSI na nasz nowy grunt. I to właśnie tytułowa pokusa jest tą mistyczną energią – przez jednych nazywaną Ki, innych PSI, lub jeszcze inaczej. Jednak u nas ma ona podłoże naukowe – jest wręcz „prawie” prawdopodobna. Pozwolę sobie zacytować fragment podręcznika:

W XXV stuleciu ziemscy naukowcy odkryli, że potencjał ludzkiego umysłu można uwolnić. Już 400 lat wcześniej powszechne było sądzenie, iż człowiek wykorzystuje zaledwie 15% swojego potencjału. Okazało się, że usuwając niewielki fragment móżdżku można odblokować kolejne 40%, a specjalny trening może podnieść sprawność umysłową jeszcze o 35-40%.

Wbrew pozorom nawet i 90% wykorzystywanego potencjału nie dawało znacznego wzrostu wydajności myślenia, a skok ilorazu inteligencji zazwyczaj zawierał się w ilości 4-8%. Okazało się jednak, że poza tym, niewielkim przecież, profitem, ok. 50% odblokowanego potencjału dawało Oświeconemu ogromne korzyści w innej sferze - zdolnościami nazywanymi ogólnie "paranormalnymi".

Do paranormalnych zjawisk, jakimi operują Oświeceni zalicza się np. czytanie w myślach, telekineza. Do bardziej bojowych umiejętności zalicza się unieruchomienie mięśni, czy czasowe ich wzmocnienie.

Pierwsi Oświeceni nie do końca wiedzieli jak to wszystko działa, lecz wiedzieli jedno - potęga ich mocy była niezwykła. Sama inicjacja - pierwsze użycie "mocy" okazywało się każdorazowo ogromnym bólem, choć każde już następne tego rodzaju zagranie nie powodowało większych cierpień. Do czasu.

Okazało się bowiem, że zbyt czeste używanie Pokusy wiąże się z uzależnieniem. Naukowcy postanowili zbadać to zjawisko i już po dwóch miesiącach ujawnione zostały wyniki badań pierwszych Oświeconych. Każdorazowe użycie Pokusy zwiększa tolerancję organizmu na ten czynnik. Dodatkowo niezbadane do tej pory substancje składające się na Pokusę działają silnie uzależniająco – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Fizyczne uzależnienie wiąże się z bolesnymi skurczami mięśni i halucynacjami. Psychiczne: depresje i wszechobecna pokusa wykorzystania nadanej mocy w swoich celach.

Wystarczy to sobie wyobrazić – to jest jak narkotyk, ale pod wpływem pokusy można zabijać umysłem…

Oczywiście sama pokusa nie czyni od razu całego systemu nowatorskim, czy wyjątkowym – coś podobnego było chociażby w Wampirze – tylko pod postacią Bestii. Także w Entice RPG występuje coś na kształt Bestii – przedawkowanie Pokusy wiąże się w 99% przypadków z widowiskową śmiercią, a czasem z widowiskowym efektem wybuchowym, a potem śmiercią.

3. A teraz o kosmosie

Jednak jest to mały szczegół, gdyż nawet bez Pokusy system byłby ciekawy – a to za sprawą świata. Ogólnym założeniem systemu jest bogactwo świata i jego spójność – dopiero potem jest mechanika, czy sama warstwa RPG. Najważniejsze jest opisanie świata – i to, jako nasz priorytet – gwarantuje rozrywkę na poziomie. Świat nadal nabiera nowości i pełni, a już imponuje rozmachem. Oto kilka najważniejszych cech:

• Dwa systemy planetarne – Układ Słoneczny – wyeksploatowany, trzymających u siebie ludzi siłą, bazujący na terrorze stary świat, oraz System Dwu Słońc – azyl dla uciekinierów, opanowany korupcją i konszachtami politycznymi raj, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce;
• Mnogość planet – poza Ziemią, Marsem i kilkoma księżycami, oddajemy do dyspozycji MG pięć nowych planet, plus te, których nie zamieszkują ludzie;
• Wiarygodna polityka i gospodarka – zupełnie niepotrzebna do gry, ale przydatna w rozumieniu uniwersum i nadająca wspominaną wiele razy spójność;
• Technologia oparta na zasadach fizyki, lekko tylko naginanych (tak, by stała się widowiskowa, zachowując przy tym prawdziwość);
• Historia – bogato opisane dzieje Ziemian od czasów dzisiejszych do XXVII wieku – 700 lat wojen, krwi i korupcji, opartych na walce o władzę i pieniądze;
• Świat w żaden sposób nie ugrzeczniony – żadnego heroic-sf, żadnych samobójczych misji ku chwale – tylko brud i myśl jak przeżyć i nie dać się zabić za lewe płuco;
• Duża rola mentalności – stąd brak ras dodatkowych, by nie mącić zawiłości ludzkiego umysłu – a dodatkowo konstrukcja bazująca na prawdziwych ludzkich uczuciach – jak pokusa strzelenia fireballem;
• Helios - zbuntowane AI będące tworem ludzi. Na skutek błędu swych twórców AI usamodzielniło się i - z dala od ludzi - rozpoczęło marsz ku doskonałości. Jakimi środkami dysponuje? Gdzie się ukrywa? Jakie są jego zamiary wobec ludzkości? - to jedynie część pytań, które wymagają odpowiedzi. Twojej odpowiedzi;
• Wiarygodne planety - stworzone w oparciu o obliczenia matematyczne masy i orbity, oraz prawdopodobne klimaty (wzięto pod uwagę siły Koriolisa, cyrkulację pasatową i nachylenie w stosunku do ekliptyki, odległość od gwiazd, wiatr słoneczny i wiele innych czynników);
• Do tego kilka dodatków stricte dla graczy – jak karta pojazdu – od teraz można kupić własny statek, modyfikować go, kupować części itd.;

Ogólnie jest to system czerpiący najlepsze ze Świata Mroku, Neuroshimy, Fallouta i kilku innych. Chcemy, by był wypełniony czarnym humorem, ironią i dystansem do otaczających nas realiów – jest to wizja przyszłości, jaka niestety może się trafić. Grając przygotujemy się na najgorsze.

Oczywiście podobnie jak w przypadku każdego chyba systemu najważniejsza jest dobra zabawa. Jesteśmy tego świadomi, dlatego stawiamy właśnie na świat, nie na tabelki i rzuty kośćmi.

4. A ja wolę moją mamę…

Nie oznacza to bynajmniej rezygnacji z typowej RPG mechaniki. Z mechaniką Entice wiąże się z resztą kilka zwrotów, które w skrócie przybliżę. Na początku system miał opierać się jak najbardziej na grze komputerowej Starcraft. Kiedy zrezygnowaliśmy z rozwijania skazanego na zagładę oczywiste stało się, że trzeba przerobić zasady – i tak narodziła się pierwsza wersja mechaniki, oparta na czymś zbliżonym do d20, ale nieco ubogim. Pomysł upadł, bo było za dużo liczenia. Po jakimś czasie odnalazłem w sieci mechanikę q10 – której notabene używa SCRPG by Cravena. Jest to darmowa mechanika, więc idealnie nadawała się ona do użytku naszego – już wtedy zaczynaliśmy powoli myśleć o wydaniu podręcznika, choćby w formie pdfa. Q10 było gotowe, sprawdzone, a my mogliśmy zająć się światem. Okazało się, że q10 tak naprawdę ani gotowe, ani sprawdzone nie jest, więc ostatnio postanowiliśmy stworzyć własną, przystosowaną do lekko realistycznego stylu systemu, niepowtarzalną mechanikę.

Oparliśmy ją w końcu na kościach k10 – daje to łatwe przeliczanie, wręcz intuicyjne (biorąc pod uwagę jednostki metryczne, jak metry, czy procenty). Mechanika roboczo nazywa się „30”, z powodu trzydziestkowego podlicznia – działa to tak, że każda akcja ma przyporządkowaną cechę (siła, zręczność itd.), oraz umiejętność. Cecha może mieć maksymalnie wartość 10, umiejętność również, a test wykonuje się kością k10 – maksymalny wynik to teoretycznie 30 – stąd nazwa. Oczywiście dochodzą modyfikatory itd., więc bywać będzie różnie. Obowiązują testy sporne – atak vs. Obrona itp.

5. Pożegnania nadszedł czas

Mam nadzieję, że ta namiastka, jedynie mały fragment całości Entice RPG nastroił was pozytywnie. Zapraszam do gęstej współpracy, każdy może stać się jednym z twórców, wystarczy, że będzie poświęcał swoje umiejętności i czas.

„Podczas gdy każdy w pewien sposób poszukuje własnego boga, kogoś, kto zapewnia opiekę, mentora i mistrza, Oświeceni sami są sobie bogami – i to ich gubi.”

informacje

  • oficjalna strona: www.entice.silziard.pl - baza tekstów i informacji, a także skromny download.
  • podręcznik/podręczniki: W trakcie tworzenia ;]
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 License.